Kaw's Lair Kolejny blog do marudzenia

10Kwi/1314

AndroidLink i WTW

Kaw jak wiadomo, jest człowiekiem leniwym, i co za tym idzie - lubi ułatwiać sobie życie. A że mój telefon na ogół jest wyciszony całkowicie (a co mi będzie przeszkadzał), często zdarzało się przegapić, że przyszła jakaś wiadomość. Poza tym, odpisywanie na wiadomości na dowolnym telefonie, który nie jest BlackBerry jest dość tak, mało wygodne. I tak powstał smsBlue. To antyczne czasy, kiedy telefony miały coś takiego jak modem. Modemy te mają możliwość wykorzystania komend AT do wysyłania/odbierania wiadomości SMS. A dlaczego Blue? Bo działało to oryginalnie po bluetooth, a potem także po IrDA (podczerwień) i standardowych portach COM. Niestety smartfony nie są na tyle smart aby taki modem udostępniać. Ale na smartfonach można instalować aplikacje, i tak powstał AndroidLink.

I tak powstał AndroidLink, czyli coś co po podłączeniu do komunikatora (WTW) i Androidowego telefonu informuje nas o przychodzących:

 • Wiadomościach SMS;
 • Wiadomościach MMS (tekst i grafika);
 • Rozmowach telefonicznych;
 • Raportach dostarczenia wiadomości SMS;

Do tego wysyłanie wiadomości SMS do wielu odbiorców na raz (można spamować na święta znajomych), oraz:

 • Synchronizację schowka urządzeń (tylko tekst). Co jest prostą metodą na nieprzepisywanie tekstu z telefonu, wystarczy skopiować co chcemy do schowka, i magicznie mamy to na kompie (i w drugą stronę);
 • Informację o tym co telefon robi, stan sygnału, poziomu baterii i ile miejsca nam zostało;

Działa to po socketach sieciowych, a więc albo po WiFi albo po Bluetooth. Preferowany jest bluetooth bo w przeciwieństwie do WiFi nie drenuje baterii jak diabeł, nie ma dużego zasięgu i z zasady jest zabezpieczony i zaszyfrowany. Ale jak ktoś stale i tak używa WiFi to czemu by nie? Połączenie może być zabezpieczone hasłem, jednak sam transport danych nie jest (na razie) niczym zabezpieczony, dlatego lepiej nie używać tego poza siecią lokalną, jednak jak ktoś się uprze może swój telefon monitorować nawet przez sieć 3G.

AndroidLink na Androida dostępny jest w Google Play, a jak ktoś ma awersję do tego sklepu może sobie alternatywnie pobrać apk tutaj. Do kompletu potrzebujemy także wtyczki do komunikatora. (na 2013-04-10 najlepiej by było jeśli i komunikator i wtyczka będa pochodziły z minefielda) Jeśli komputer i telefon są sparowane po BT, wystarczy we wtyczce z listy wybrać "bluetooth" oraz odpowiednie urządzenie. W wypadku internetu mamy dwie opcje, pierwsza to ręczne wpisanie IP telefonu w opcje, ale musimy znać IP. Aplikacja na telefonie podaje co prawda jakie adresy IP urządzenie ma, jednak czasem ciężko zgadnąć, który nadaje się najbardziej:

2013-04-10 11.40.18

Ale nie trwóżmy się, mamy drugą opcję. Wystarczy sobie tapnąć druga opcję w sekcji "Access" -> "Widoczność urządzenia" i będziemy mieli około 2 minut na skorzystanie z automatycznego wykrywania telefonu w opcjach Linka na PC. (zakładając, że są w tej samej sieci). ;)

Jeśli poprawnie wszystko ustawiliśmy, i nie wyłączyliśmy informacji o połączeniu/rozłączeniu telefonu to w głównym oknie WTW powinniśmy móc przełączyć się na tę zakładkę:

_wtw_00227_wtw_00251.

W momencie przychodzącego SMS/MMSa dostajemy o tym informację za pomocą standardowego powiadomienia + jeśli chcemy może być ona umieszczona także na karcie ze zdarzeniami telefonicznymi, i wygląda to wtedy tak:

_wtw_00250.

W wypadku SMSów obsługiwany jest tylko tekst. W wypadku MMSów obsługiwane są też załączniki, acz inne niż grafika wyświetlane są w postaci linka. Jednakże MMSy stanowią pewien problem. API Androida nie ma żadnego SDK do obsługi MMSów, więc ich wykrywanie/pobieranie zrobione jest dość niestandardową metodą. Wtyczka ręcznie parsuje SMIL, i nie implementuje tego standardu całkowicie, więc o ile w większości wypadków wszystko powinno być ok, to czasem, jeśli nadawca ma jakiś nietypowo składający SMIL telefon, mogą wystąpić jakieś nieścisłości względem tego jak wiadomość pokazuje nam telefon.

W związku z brakiem odpowiedniego API, jedyne co możemy wysłać to SMSy, to za pomocą wbudowanych w WTW mechanizmów wysyłki, więc nie powinno sprawiać problemów. Wszystkie potrzebne rzeczy ustawiają się w tym względzie same, jedyne co musimy wpisać to numer telefonu, treść i jeśli mamy jakieś inne bramki niż AndroidLink ustawione - wybrać transport. Obie części aplikacji posiadają AutoUpdate (wersja na Androida tylko przez Google Play), wersja na PC aktualizuje się do wersji "nie-nightly";

Komentarze (14) Trackbacks (0)
 1. W sumie dobrze, że przypomniałeś o wtyczce, wszak ostatnim razem jak próbowałem na Toshibie z toshibowym bt stackiem to oczywiście nie działało, ale wraz ze zmianą sprzętu problem znikł.
  Działa oczywiście działa (problemy z rozłączaniem pewnie wina komunikacji po bt, więc o to nie będę krzyczał), niemniej jednak parę próśb/pytań/skarg/gróźb ;)
  – chciałbym sobie pozmieniać kolory pasków informacyjnych z wtyczki w wtw, ew. ich rozmiary – jakiś xml od tego?
  – tak samo ikonki – do userTheme jak wsadzę to będzie dygać?
  – w „karcie” (?)… tabie z powiadomieniami tło ciągnie chyba z Components/Theme a nie userTheme, bo każdej innej (w tym z Link’a) jest z customowe, a tam domyślne ;)
  – możliwość wyłączenia niektórych informacji? :) albo nawet xml jakiś do poukładanie sobie tego po swojemu? (tak wiem, marudzę już teraz :)
  – notyfikacja, ze ktoś dzwoni w danym momencie jest możliwa do zrobienia? czy Android chcę nas tylko powiadamiać o nieodebranych połączeniach?
  – przy wyłączaniu usługi na fonie – „WTW Link Service Sopped” (tak wiem, „t” było smaczne… ;))

  To – na razie – tyle :)

  • – Nie, one się biorą z kolorów listy kontaktów;
   – Które ikonki?
   – karta linka chyba nawet nie obsługuje zmiany tła ;p
   – A w opcjach nie ma? ;p
   – przecie jest takie powiadomienie ;p
   – Ups ;p

   • – ok, czyli albo rybki albo akwarium, fair enough :D
    – przy notyfikacjach o połączeniach/sms (rozumiem, ze za to odpowiadają – kolejne szerzej używane – iconPhone.png i iconMobile.png? :)
    – bardzo ładnie proszę poprawić w takim razie, żeby ciągnęło logoBackground.png z userTheme :)
    – kurde, chodziło mi, że np. średnio interesuje mnie ile mam wolnego miejsca w root na telefonie, albo temperatura baterii (jakbym wywalił te dwie informacje, to by mi wkurzający scroll zniknął… ;)
    – coś mi najwyraźniej umknęło… ;P

    A, jeszcze jedno – rozumiem, że w tym wypadku: https://dl.dropbox.com/u/28867947/wtwlink.png – ciągnie też z kolorów listy kontaktów i jakoś musiałbym sobie przerobić tak theme po swojemu z kolorami, co by zaznaczenie było czytelne? Chociaż nie widzę nigdzie indziej, żeby taki kolor miała czcionka na liście kontaktów… ;)) (a że taki kolor jest użyty – owszem – na ramki bodajże :P

 2. Ok, a ja nadal czekam na obsługę tego cuda za pomocą INTERNETU, serwera czy coś… bowiem, nie mam wifi… w domu, a chciałbym z tego cuda korzystać.

  • Przecie jest. WiFi w praktyce (co nawet jest tu napisane) oznacza „internet” ;p

   • Ok, może inaczej… w domu mam 2 routery, jeden wifi, drugi skrętkowy, oba tworzą odzielną sieć, zatem z jednej nie ma dostępu do drugiej i teraz tak… telefon połaczony jest do routera wifi, badz jak jest poza zasięgiem korzysta z pakietu od operatora, na chwile obecną nie mam jak połaczyć się z telefonem za pomocą Twojego cuda, bowiem komp. z którego korzystam jest podłączony do sketki i routera w innej podsieci, nie ma możliwosci abym połaczył sie z stacjonarnego kompa za pomocą lokalnego IP do telefonu podlaczonego do routera wifi.

    • A nie, to tak się nie da. Telefon musi być albo w tym samym lanie, albo mieć publiczny IP… w porywach do forwardowanego portu.

     • No dobrze, a nie ma szansy na opcje typu, serwer jakis ? tzn. rozumiałbym to tak, ze telefon nie byłby w lanie, łączyłby się po gprs, lezałby sobie gdzieś tam, a ja bym wpisal sobie w opcje wtw adres serwera jakiegos do ktorego telefon by to wysyłał, a ja bym to odbierął z serwera… przeciez technicznie da sie.. tak dzialaja porgramy do namierzania telefonów, wiec czemu i nie to ?

     • Szanse niby są, tylko kwestia zapotrzebowania na takie rozwiązanie pozostaje otwarta;

    • To może zestaw tunel między tymi sieciami, bądź przepuść port i zanatuj go na IP telefonu, jaki dostaje z WiFi. :)

 3. Zapomniałeś dodać, że kiedy mamy inną appkę od SMSów to nie działa (przynajmniej powiadomiania nie dochodzą).

 4. Czekam na wersję dla iOS :)

 5. Wszystko super, ale faktycznie przydałoby się, żeby mając inną niż systemowa appkę do smsów dostawać powiadomienia. Niemniej rewelacja


Leave a comment

Brak trackbacków.