Kaw's Lair Kolejny blog do marudzenia

20Paź/1218

Nowości w WTW: Powiadomienia w Windows 8

Nie cierpię nowego dziecka MS, próby używania go skończyły sie na tym, że przestał działać Explorer (a wiec i panel sterowania i masa innych rzeczy), a trybu awaryjnego nie da się włączyć bo system startuje poprawnie.

Pogrubieniem zaznaczyłem informacje interesującą ludzi z Windows 7.

Ale do rzeczy, w Windows 8 mamy nowe międzymordzie zwane Metro Modern UI. Ktoś genialny sobie wymyślił, że kiedy jest włączone to aplikacje pracujące normalnie na pulpicie nie mogą pokazywać swoich okienek, znaczy mogą ale ich nie widać póki tego Modern nie wyłączymy. W efekcie siedząc w Modernistycznym IE albo poczcie nie zobaczycie powiadomień z WTW. Nightly z dnia 20-10-2012 wprowadza obejście tego problemu w postaci systemowych tostów, które są niestety znacznie mniej funkcjonalne niż moje, i do tego mają limit 3 linijek tekstu wielkim fontem. Pokazują się one tylko kiedy WTW wykryje, że mamy aktywne "Metro UI" i są wyłączalne z poziomu opcji zaawansowanych.

Jest z nimi także pewien problem. Jakiś geniusz z MS wykombinował, że aby móc używać tych powiadomień aplikacja musi mieć skrót w Menu Start z ustawionym AppID, co przekłada się na: aby tosty działały, trzeba przeinstalować ręcznie aplikację (nowa wersja instalatora ustawie AppID), a że mój AppID jest inny niż system generuje (a generuje czasem dziwne rzeczy i nie można na tym polegać) to jeśli ktoś miał WTW przypięte do paska zadań, kiedy włączy nową wersję okienko na pasku pokaże się obok skrótu a nie na nim. Rozwiązanie  tego problemu jest proste, trzeba tylko odpiąć stary skrót i przypiąć WTW ponownie. Nie mniej jednak, ten kto wymyślił ten mechanizm powinien na czymś zawisnąć.

Komentarze (18) Trackbacks (0)
 1. Mam 8, i nie nightly. Jak się nowe ficzery pojawią w stabilnej, to muszę zainstalować na czysto?
  + systemowe tosty zastąpią te zwyczajne w trybie Desktopu?

  • Nie zainstalować na czysto a po prostu zainstalować używając instalatora. Chodzi tylko o skróty w menu start.
   + nie zastąpią bo są sporo mniej funkcjonalne, dodałem je tylko dlatego, że powiadomienia z wtw nie są w stanie się pokazać kiedy metro jest włączone (i tylko wtedy się pokazują);

 2. No a ja właśnie bym chciał, żeby te systemowe z Windowsa 8 zastąpiły te z WTW – jako opcja. Dlaczego tego nie umożliwisz Kaworu? ;-/

  • Bo są problemy z ikonkami w nich. Bardzo nie chce pokazać ikonki stanu, za to bardzo chętnie ikonke aplikacji. Do tego są tylko wie użyteczne linijki tekstu (poza nagłówkiem), a czcionka jest taka duża, że tekstu się tam nie mieści prawie nic. Także o ile jeszcze z opisami to wygląda jako tako, to juz powiadomienia o wiadomościach tracą sens. A i jeszcze do tego tych powiadomień można pokazać tylko 3.

   Ale jak zainteresowanie będzie duże to spoko, mogę wtedy pozwolić się Wam skrzywdzić. ;P

 3. Kaworu, nie o to mi chodzi tak naprawdę. Lubię mieć w systemie wszystko spójne na ile się da. Powiadomienia z Windowsowych aplikacji z trybu Modern UI mają określoną wielkość, czcionkę, ramkę, a do tego są przejrzyste, czytelne. Udało mi się zrobić powiadomienia do foobara2000 praktycznie identyczne, jak do windowsowego Xbox Music. Ale tych powiadomień z WTW nie da się przerobić, bo nie można ustawić ani ramki, ani stałej wielkości całego powiadomienia. O animację już nie dbam, bo to najmniejszy problem.
  Więc proszę Cię zatem, byś dodał taką możliwość do zwykłych powiadomień, albo umożliwił korzystanie z tych windowsowych..

  • Tylko wiesz, sam Win8 jest tak niespójny jak się da, ktoś upchnął w nim dwa systemy operacyjne nie wiadomo po co.

   Jak napisałem, jeśli będzie tym zainteresowane jakieś szczersze grono osób – będzie i opcja.

 4. Ja tam widzę w tym sens, ale nieważne. Po prostu jestem takim maniakiem, który zawsze stara się, by wygląd między aplikacjami i systemem był jak najbardziej spójny.
  Jeśli tak bardzo nie chcesz umożliwiać tej opcji, to dodaj możliwość zdefiniowania ramki dla powiadomień, ustalenia stałego rozmiaru i ewentualnie możliwość przeniesienia awataru na prawą stronę powiadomienia.. Pretty please.

 5. No mam nadzieję, że pomyślisz o mnie Kawik, chyba że mam zacząć spamować mantisa moimi pedantycznymi zachciankami.. ;]

 6. Zobaczymy jak to będzie wyglądać w Windows 8.1. Ma coś się niby zmienić, ma się pojawić menu start.

 7. No zmieni się – będzie to już zupełne G… I kolejne stówy do wywalenia…..

 8. A co jeśli odpięcie i przypięcie nie pomogło i na pasku dalej są dwie ikonki z wtw? Obecny system to ósemka.

 9. Jak dla mnie – wyświetlanie powiadomień w Win8 praktycznie w ogóle nie działa. Wyświetlają się tylko jak jest „ekran Start”, a jeśli jest otwarta jakakolwiek aplikacja Metro – już nie.


Leave a comment

Brak trackbacków.